Faq

Faq

Pytania i odpowiedzi

Czy mogę wpuścić ryby od razu po zalaniu wodą zbiornika?

Woda wodociągowa tak zwana „kranówka” posiada dość duże ilości chloru oraz innych substancji szkodliwych dla większości zwierząt akwaryjnych. Dlatego sugerujemy, aby woda w akwarium dojrzała. Dajmy czas pożytecznym bakteriom oraz filtrowi na usunięcie części tych substancji. Jeżeli nie mamy wcześniej odstanej wody odradzamy wpuszczania rybek bezpośrednio po zalaniu zbiornika.

 

Czy Państwa firma korzysta z ozonizatorów?

Tylko i wyłącznie na życzenie klienta. Częściej stosujemy lampy UVC. Generalnie sterylizacja ozonowa powinna odbywać się w specjalnych pojemnikach na zewnątrz akwarium. Gaz O3 ( ozon) wpuszczony bezpośrednio do akwarium zrobi spustoszenie wśród życia ( ma niekorzystny wpływ na ryby, uszkadza skrzela co w efekcie powoduje uduszenie). Wybierając pomiędzy ozonizatorem, a lampą UVC polecamy drugie rozwiązanie.

 

W jakim miejscu ustawić akwarium?

Akwarium najlepiej postawić w spokojnym miejscu. Z dala od drzwi oraz okna. Zbiornik dobrze jest umieścić w najbardziej zacienionym miejscu pomieszczenia, tak aby docierała jak najmniejsza ilość światła słonecznego.

 

Czy dają Państwo gwarancję na zainstalowany osprzęt?

Tak.Po montażu zbiornika wydajemy gwarancję na poszczególne elementy osprzętu. Jest ona zgodna z gwarancją producenta.

 

Czy świeżo zakupione ryby mogę od razu wpuścić do zbiornika?

Przede wszystkim musimy mieć pewność, że woda jest odpowiednio przygotowana, czyli jest aktywna biologicznie. Więcej na temat wody znajdą Państwo w dziale porady akwarystyczne. Najczęściej zakupione ryby otrzymamy zapakowane we woreczku. Taki woreczek przed otwarciem wkładamy do naszego zbiornika celem wyrównania temperatury wody. Po około 5 min. otwieramy zanużony woreczek i stopniowo dolewamy wodę z akwarium. Po około 10 do 15 min. możemy stopniowo przelać zawartość woreczka do akwarium. Ważne jest to, aby rybki wpuszczać przy zgaszonym świetle.

 

Jak przygotować żwir przed umieszczeniem w akwarium?

Żwir akwarystyczny kupiony w sklepie jest wstępnie płukany, jednak umieszczony bezpośrednio w akwarium i zalaniu wodą będzie smużył, pozbywając się resztek pyłu, kurzu i zanieczyszczeń. Najlepszym sposobem jest płukanie pod bierzącą wodą w wiadrze, najlepiej wykorzystując przy tym zimną wodę. Płuczemy tak długo, aż woda w naczyniu po zamieszaniu ręką będzie krystaliczna i nie będzie smużyła. Należy pamiętać, że w sprzedaży występują podłoża w postaci granulatu, których nie powinno się płukać!

 

Czym jest amoniak?

Amoniak ( NH3 ) jest substancją toksyczną, powstałą z odpadów azotowych, występujących w akwarium. W większym stężeniu jest w stanie wywołać groźne choroby, a także zabić organizmy żywe. Powstaje w trakcie rozkładu substancji organicznych, a także jako produkt uboczny metabolizmu ryb.

Co to jest szkło Opti White ?

Opti White to całkowicie przezroczyste szkło o obniżonej zawartości żelaza. Dzięki swoim właściwością zbiorniki zrobione z tej odmiany szkła stwarzają wrażenie zawieszonej w powietrzu tafli wody. Akwarium takie można wykorzystać do zbiorników słodko jak i słono wodnych.

 

Czy Państwa firma sprowadza ryby?

Tak. Na specjalne zamówienie. Jednak większość dostarczanych przez naszą firmę ryb z powodzeniem jest rozmnażana u hodowców współpracujących z naszą firmą. Rybki są po kwarantannie zresztą jak i inne zwierzęta wodne, więc mamy pewność co do ich zdrowia oraz kondycji.

 

Czym najlepiej karmić rybki ?

Na obecnym rynku występuje wiele rodzajów pokarmów dla ryb. Nasza firma skupia się na konkretnych pokarmach dopasowanych do danego zbiornika. Najczęściej do karmienia ryb możemy użyć:
a) pokarmu suchego w płatkach
b) pokarmu w postaci granulatu
c) pokarmu w postaci tabletek
d) pokarmu mrożonego
e) pokarmu żywego

 

Jak długo trwa założenie akwarium?

Jeżeli akwarium jest robione na zamówienie musimy odczekać około 2-óch tygodni od daty zamówienia. Następnie faktyczne założenie akwarium trwa od 3 do 10 godzin w zależności od rodzaju akwarium. Są też takie akwaria , które wymagają 2-óch dni pracy nim będą w pełni ukończone.

 

Jaki wpływ ma temperatura wody na ryby?

Temperatura ma wpływ na szereg procesów fizjologicznych. Gwałtowne zmiany temperatury mają niekorzystny wpływ na funkcjonowanie organizmów żywych. W szczególności dla organizmów żyjących w określonych biotopach. W chłodnych wodach ryby zmniejszają swój metabolizm przez co zapotrzebowanie na tlen spada, natomiast w wodach tropikalnych przy wyższej temperatuże zmniejszają się właściwości wody przez co tlen w niej rozpuszczony szybciej przenika do atmosfery. Dlatego w zbiornikach wód tropikalnych stosujemy dodatkowe napowietrzanie w postaci pomp napowietrzających przez co unikniemy problemów z oddychaniem organizmów żywych jak i tak zwanego „głodu tlenowego”. Oczywiście niektóre gatunki ryb, do rozrodu, potrzebują obniżenia jak i podwyższenia temperatury wody, dlatego musimy robić to stopniowo.

 

Dodałem do mojego akwarium kolorowego żwirku i pH rośnie.

Żwirki kolorowe dostępne na naszym rynku z regóły pokryte są farbą proszkową. W rzeczywistości pod powłoką farby proszkowej kryje się biały dolomit. Minerał ten, naturalnie występujący w przyrodzie, zawiera duże ilości wapnia oraz magnezu przez co podnosi on wartość pH w akwarium. Najczęściej umieszcza się go w akwariach morskich oraz słodkowodnych głównie do biotopów wielkich jezior afrykańskich, takich jak np.Malawi.